KYOCERA AVX TAP156K016SRS
Part No.:
TAP156K016SRS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
TAP156K016SRS.pdf
Description:
CAP TANT 15UF 10% 16V RADIAL
Shipping
TAP156K016SRS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAP
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.5Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)