KYOCERA AVX TAP107K010SCS
Part No.:
TAP107K010SCS
Datasheet:
TAP107K010SCS.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 10% 10V RADIAL
Shipping
TAP107K010SCS Specifications
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)