KYOCERA AVX TAP106M035CCS
Part No.:
TAP106M035CCS
Datasheet:
TAP106M035CCS.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 20% 35V RADIAL
Shipping
TAP106M035CCS Specifications
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.453" (11.50mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)