KYOCERA AVX TAP106M016CCS
Part No.:
TAP106M016CCS
Datasheet:
TAP106M016CCS.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 20% 16V RADIAL
Shipping
TAP106M016CCS Specifications
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
3.2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)