KYOCERA AVX TAP106K025CRS
Part No.:
TAP106K025CRS
Datasheet:
TAP106K025CRS.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 10% 25V RADIAL
Shipping
TAP106K025CRS Specifications
Packaging:
Cut Tape (CT)
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.5Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)