KYOCERA AVX TAP105K050CCS
Part No.:
TAP105K050CCS
Datasheet:
TAP105K050CCS.pdf
Description:
CAP TANT 1UF 10% 50V RADIAL
Shipping
TAP105K050CCS Specifications
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
8Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)