KYOCERA AVX TAJE107M016RNJ
Part No.:
TAJE107M016RNJ
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TAJE107M016RNJ.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917
Shipping
TAJE107M016RNJ Specifications
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
900mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)