KYOCERA AVX TAJD225J050RNJ
Part No.:
TAJD225J050RNJ
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TAJD225J050RNJ.pdf
Description:
CAP TANT 2.2UF 5% 50V 2917
Shipping
TAJD225J050RNJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)