KYOCERA AVX TAJB475K020B
Part No.:
TAJB475K020B
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
TAJB475K020B.pdf
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 20V 1411
Shipping
TAJB475K020B Specifications
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
3Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)