KYOCERA AVX TAJB105M035RNJ
Part No.:
TAJB105M035RNJ
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
TAJB105M035RNJ.pdf
Description:
CAP TANT 1UF 20% 35V 1411
Shipping
TAJB105M035RNJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
6.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)