KYOCERA AVX TAJA104M050K
Part No.:
TAJA104M050K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TAJA104M050K.pdf
Description:
CAP TANT 0.1UF 20% 50V 1206
Shipping
TAJA104M050K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
22Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)