KYOCERA AVX TACR106K010XTA
Part No.:
TACR106K010XTA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TACR106K010XTA.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 10% 10V 0805
Shipping
TACR106K010XTA Specifications
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TACmicrochip®, TAC
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)