KYOCERA AVX TACL105K010R
Part No.:
TACL105K010R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
TACL105K010R.pdf
Description:
CAP TANT 1UF 10% 10V 0603
Shipping
TACL105K010R Specifications
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TACmicrochip®, TAC
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
7.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)