Cornell Dubilier Knowles TAC566K006P06-F
Part No.:
TAC566K006P06-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
TAC566K006P06-F.pdf
Description:
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL
Shipping
TAC566K006P06-F Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
TAC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)