Cornell Dubilier Knowles TAC475K050P06-F
Part No.:
TAC475K050P06-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package:
Axial
Datasheet:
TAC475K050P06-F.pdf
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 50V AXIAL
Shipping
TAC475K050P06-F Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
TAC
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)