Cornell Dubilier Knowles TAC474K035P01-F
Part No.:
TAC474K035P01-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
TAC474K035P01-F.pdf
Description:
CAP TANT 0.47UF 10% 35V AXIAL
Shipping
TAC474K035P01-F Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
TAC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)