Cornell Dubilier Knowles TAC225K020P02-F
Part No.:
TAC225K020P02-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package:
Axial
Datasheet:
TAC225K020P02-F.pdf
Description:
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL
Shipping
TAC225K020P02-F Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
TAC
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)