TT Electronics/Power Partners Inc. TAAM700-14C
Part No.:
TAAM700-14C
Manufacturer:
TT Electronics/Power Partners Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
TAAM700-14C.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 700W
Shipping
TAAM700-14C Specifications
Manufacturer:
Series:
TAAM700 (240mW)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
29.16 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
700W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
5.656 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.70" L x 3.66" W x 1.61" H (170.2mm x 93.0mm x 40.9mm)