KYOCERA AVX TAAD107K020G
Part No.:
TAAD107K020G
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
TAAD107K020G.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL
Shipping
TAAD107K020G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
500mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.354" Dia x 0.783" L (9.00mm x 19.90mm)