KYOCERA AVX TAAC156K050G
Part No.:
TAAC156K050G
Datasheet:
TAAC156K050G.pdf
Description:
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL
Shipping
TAAC156K050G Specifications
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.295" Dia x 0.681" L (7.50mm x 17.30mm)