KYOCERA AVX TAAC106K050G
Part No.:
TAAC106K050G
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
TAAC106K050G.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL
Shipping
TAAC106K050G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.6Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.295" Dia x 0.681" L (7.50mm x 17.30mm)