KYOCERA AVX TAAB475K020G
Part No.:
TAAB475K020G
Datasheet:
TAAB475K020G.pdf
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 20V AXIAL
Shipping
TAAB475K020G Specifications
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
3Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.193" Dia x 0.472" L (4.90mm x 12.00mm)