KYOCERA AVX TAAB156M020G
Part No.:
TAAB156M020G
Datasheet:
TAAB156M020G.pdf
Description:
CAP TANT 15UF 20% 20V AXIAL
Shipping
TAAB156M020G Specifications
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.8Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.193" Dia x 0.472" L (4.90mm x 12.00mm)