KYOCERA AVX TAAB106K010G
Part No.:
TAAB106K010G
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
TAAB106K010G.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 10% 10V AXIAL
Shipping
TAAB106K010G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.6Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.193" Dia x 0.472" L (4.90mm x 12.00mm)