KYOCERA AVX TAAA335M016G
Part No.:
TAAA335M016G
Datasheet:
TAAA335M016G.pdf
Description:
CAP TANT 3.3UF 20% 16V AXIAL
Shipping
TAAA335M016G Specifications
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
6Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.142" Dia x 0.283" L (3.60mm x 7.20mm)