KYOCERA AVX TAAA224K035G
Part No.:
TAAA224K035G
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
TAAA224K035G.pdf
Description:
CAP TANT 0.22UF 10% 35V AXIAL
Shipping
TAAA224K035G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.142" Dia x 0.283" L (3.60mm x 7.20mm)