KYOCERA AVX TAAA107K020G
Part No.:
TAAA107K020G
Datasheet:
TAAA107K020G.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL
Shipping
TAAA107K020G Specifications
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
500mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.142" Dia x 0.283" L (3.60mm x 7.20mm)