Century Spring Corp TA-2307CS
Part No.:
TA-2307CS
Manufacturer:
Century Spring Corp
Category:
Compression, Tapered Springs
Package:
Datasheet:
TA-2307CS.pdf
Description:
TAPERED PHOSPHOR BRONZE 0.500"
Shipping
TA-2307CS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Century Spring Corp
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Tapered
Material:
Phosphor Bronze
Wire Diameter:
0.041" (1.04mm)
Diameter - Outside:
Diameter - Inside:
0.230" (5.84mm)
Diameter - Small Outside:
0.312" (7.92mm)
Diameter - Large Outside:
0.750" (19.05mm)
Free Length:
0.500" (12.70mm)