Ohmite TA1K0PH100RKE
Part No.:
TA1K0PH100RKE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Box
Datasheet:
TA1K0PH100RKE.pdf
Description:
RES CHAS MNT 100 OHM 10% 1000W
Shipping
TA1K0PH100RKE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TAP1000
Package/Case:
Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
1000W
Composition:
Thick Film
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Moisture Resistant
Coating, Housing Type:
Epoxy Coated
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
3.000" L x 3.000" W (76.20mm x 76.20mm)
Height - Seated (Max):
1.548" (39.31mm)