Kingbright TA15-11EWA
Part No.:
TA15-11EWA
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Dot Matrix and Cluster
Package:
Datasheet:
TA15-11EWA.pdf
Description:
LED MATRIX 8X8 1.5" 627NM RED
Shipping
TA15-11EWA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Millicandela Rating:
13mcd
Internal Connection:
Common Cathode Row, Common Anode Column
Size / Dimension:
1.50" L x 1.50" W x 0.41" H (38.10mm x 38.10mm x 10.40mm)
Color:
Red
Configuration:
8 x 8
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V