Vishay Sprague T97Z476K050ESB
Part No.:
T97Z476K050ESB
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
3024 (7660 Metric)
Datasheet:
T97Z476K050ESB.pdf
Description:
CAP TANT 47UF 10% 50V 3024
Shipping
T97Z476K050ESB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, T97
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
240mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.252" (6.40mm)