Infineon Technologies T930N36TOFVTXPSA1
Part No.:
T930N36TOFVTXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
TO-200AC
Datasheet:
T930N36TOFVTXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 3600V 2200A DO200AC
Shipping
T930N36TOFVTXPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-200AC
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
3.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
930 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
2200 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
19500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
500 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 120°C