Vishay Sprague T86D336K016EBSS
Part No.:
T86D336K016EBSS
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T86D336K016EBSS.pdf
Description:
CAP TANT 33UF 10% 16V 2917
Shipping
T86D336K016EBSS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, T86
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
700mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)