Powerex Inc. T820049004DH
Part No.:
T820049004DH
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
SCRs - Modules
Package:
TO-200AC, B-PUK
Datasheet:
T820049004DH.pdf
Description:
SCR PHASE CTRL MOD 400V 900A
Shipping
T820049004DH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
Package/Case:
TO-200AC, B-PUK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
400 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
900 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1410 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
13700A, 15000A
Current - Hold (Ih) (Max):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)