Infineon Technologies T730N42TOFVTXPSA1
Part No.:
T730N42TOFVTXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
TO-200AC
Datasheet:
T730N42TOFVTXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 4200V 1840A DO200AC
Shipping
T730N42TOFVTXPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-200AC
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
4.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
730 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1840 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
300 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
17600A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 120°C