Infineon Technologies T720N14TOFXPSA1
Part No.:
T720N14TOFXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
T720N14TOFXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1800V 1500A DO200AB
Shipping
T720N14TOFXPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
DO-200AB, B-PUK
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
720 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1500 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
14500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C