Powerex Inc. T700083004BY
Part No.:
T700083004BY
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
SCRs
Package:
TO-209 Variation
Datasheet:
T700083004BY.pdf
Description:
SCR 800V 470A TO209
Shipping
T700083004BY Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
Package/Case:
TO-209 Variation
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Off State:
800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
300 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
470 A
Current - Hold (Ih) (Max):
Current - Off State (Max):
30 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
7700A, 8400A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C