Powerex Inc. T620063004DN
Part No.:
T620063004DN
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
SCRs - Modules
Package:
TO-200AB, A-PUK
Datasheet:
T620063004DN.pdf
Description:
SCR PHASE CTRL MOD 600V 300A
Shipping
T620063004DN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
Package/Case:
TO-200AB, A-PUK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
300 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
470 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
5000A, 5500A
Current - Hold (Ih) (Max):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount, 8" Wire Lead