Powerex Inc. T600121504BT
Part No.:
T600121504BT
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
SCRs
Package:
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Datasheet:
T600121504BT.pdf
Description:
SCR 1.2KV 235A TO209AB
Shipping
T600121504BT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
Package/Case:
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.8 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
150 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
235 A
Current - Hold (Ih) (Max):
Current - Off State (Max):
25 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
3650A, 4000A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C