KEMET T599B107M2R5ATE055
Part No.:
T599B107M2R5ATE055
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T599B107M2R5ATE055.pdf
Description:
CAP TANT POLY 100UF 2.5V 1411
Shipping
T599B107M2R5ATE055 Specifications
Series:
KO-CAP® T599
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
55mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)