KEMET T598D107M010ATE040
Part No.:
T598D107M010ATE040
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T598D107M010ATE040.pdf
Description:
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917
Shipping
T598D107M010ATE040 Specifications
Series:
KO-CAP® T598
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
40mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)