KEMET T598B476M010ATE070
Part No.:
T598B476M010ATE070
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T598B476M010ATE070.pdf
Description:
CAP TANT POLY 47UF 10V 1411
Shipping
T598B476M010ATE070 Specifications
Series:
KO-CAP® T598
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
70mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)