Vishay Sprague T55D477M2R5C0007
Part No.:
T55D477M2R5C0007
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T55D477M2R5C0007.pdf
Description:
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917
Shipping
T55D477M2R5C0007 Specifications
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
vPolyTan™ T55
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2.5 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
7mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)