Vishay Sprague T55B685M016C0200
Part No.:
T55B685M016C0200
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T55B685M016C0200.pdf
Description:
CAP TANT POLY 6.8UF 16V 1411
Shipping
T55B685M016C0200 Specifications
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
vPolyTan™ T55
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
200mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)