Vishay Polytech T55B106M025C0150
Part No.:
T55B106M025C0150
Manufacturer:
Vishay Polytech
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T55B106M025C0150.pdf
Description:
CAP TANT POLY 10UF 25V 1411
Shipping
T55B106M025C0150 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Polytech
Series:
vPolyTan™ T55
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
150mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)