KEMET T556B127M050AH
Part No.:
T556B127M050AH
Manufacturer:
KEMET
Package:
Nonstandard
Datasheet:
T556B127M050AH.pdf
Description:
CAP TANT POLY 120UF 50V SMD
Shipping
T556B127M050AH Specifications
Manufacturer:
KEMET
Series:
T556
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Bulk
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
90mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension:
0.965" L x 0.335" W (24.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.378" (9.60mm)