KEMET T555B476M050AH
Part No.:
T555B476M050AH
Datasheet:
T555B476M050AH.pdf
Description:
CAP TANT POLY 47UF 50V SMD
Shipping
T555B476M050AH Specifications
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
150mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension:
0.965" L x 0.335" W (24.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.378" (9.60mm)