KEMET T555B107M060AH
Part No.:
T555B107M060AH
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
T555B107M060AH.pdf
Description:
CAP TANT POLY 100UF 60V SMD
Shipping
T555B107M060AH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T555
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
60 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.965" L x 0.335" W (24.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.378" (9.60mm)