KEMET T551B107K040AH
Part No.:
T551B107K040AH
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Package:
Axial, Can
Datasheet:
T551B107K040AH.pdf
Description:
CAP TANT POLY 100UF 40V AXIAL
Shipping
T551B107K040AH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T551
Package/Case:
Axial, Can
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
40 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
150mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)