KEMET T550B756M075TH
Part No.:
T550B756M075TH
Datasheet:
T550B756M075TH.pdf
Description:
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL
Shipping
T550B756M075TH Specifications
Capacitance:
75 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
75 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
110mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension:
0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm)